Finále 1.ligy, finále 2.ligy

V neděli 9.10.22 se nám završila druhá část naší dlouhodobé soutěže - tenisová liga. Hráli se dvě finále - 1.ligy a 2.ligy. Počasí tenisu přálo a babí léto nám přineslo slunečnou neděli.

Finále se hrála v podobnou hodinu, tak bylo jasné, že na obou se osobně nezúčastním. Dal jsem přednost finále 2.ligy, protože jsem byl hodně zvědavý, jak si povede naše tenisové mládí proti atletické zkušenosti a asi jsem udělal dobře.

Finále 2.ligy

Na utkání mezi mladou tenisovou nadějí Lukášem Slabionem a nezdolným atletem Petrem Součkem jsem se dostavil v průběhu prvního setu. Hrálo se na kurtu č.1 na tenisových kurtech u Ploučnice. Možná si utkání borci mohli spíše objednat na kurt č.3, protože jednička bývá trochu ve stínu stromů a na trojce bývá celý den sluníčko.
1000034
Přišel jsem za stavu 5:1 pro Petra a utkání se vyvíjelo jednoznačně tímto směrem. Škoda, že nebylo na zápase více diváků, protože bylo velmi napínavé a lepší diváckou atmosféru by si určitě zasloužilo. Petr měl na utkání podproru manželky a Lukáš měl na své straně fanouška a tenistu Martina Svádu. V průběhu zápasu přišel i jeho tatínek, také zkušený tenista.
Dosavadní překvapivý výsledkový stav a jednoznačný průběh utkání jsem si nechal zdůvodnit od Martina. Myslel jsem si, že finále 1.ligy, na které jsem se také chytal, stihnu shlédnout v pohodě skoro celé. Opak byl pravdou. Lukášova hra se za tohoto nepříznivého stavu najednou změnila. Mým příchodem to asi nebylo, ale Lukáš se začal soustředit ve hře více na udržení balónu v kurtu a zakončovat výměny z jasných a dobře vypracovaných herních situací. Petr se v prvním setu dostal i k setbolům, ale trpělivá hra Lukáše začala utkání obracet. Šest těžce vydřených gamů v řadě dovedlo Lukáše k vítězství v prvním setu 7:5. Pro Petra to byl určitě zásah do jeho sebevědomí a já si říkal, že i ti nejlepší hráči na světě dokáží prohrát set za jasného stavu a vzpomněl jsem si na zápas Federera a Tsongy, kdy božský Roger prohrál utkání z vedení 5:0 v rozhodujícím setu.
1000031Lukáš pokračoval ve své dobře zvolené taktice i ve druhém setu. Povedlo se mu zkraje setu vedení 3:0 a uhrál tím v utkání devět vítězných gamů za sebou. S Petrem to vypadalo výsledkově špatně, ale herně to nebylo tak jasné, jak naznačoval výsledek. V jednotlivých gamech se hráči o výsledek ve svůj prospěch tahali. Několikrát měl třeba hráč stav v gamu 40:0 a hru nakonec nezískal. Týkalo se to především Petra. Přesto měl Lukáš v utkání mírně navrch a ve druhém setu vyhrával spíše podání Petra a při svých servisech měl větší problémy než na příjmu.
Druhý set Lukáš vyhrál 6:2 a konečně získal vytoužené první místo v nějaké soutěži a právo přímo postoupit do první ligy příštího ročníku 2023. Loni byl totiž dvakrát druhý a byl z toho trochu smutný.

Popíšu trochu tenisovou hru obou hráčů, tak jak jsem ji viděl.
Petr má výbornou techniku prvního podání. Je tvrdé a umí být i umístěné. Pokud budeme sledovat úspěšnost servisu, tak je žalostně malá a procento bezchybného uvedení do hry je velmi nízké. Jeho druhý servis je opravdu moc na jistotu a je to určitě Petrova slabina, na které se dá hodně pracovat. Petr hraje forhend s velmi malým spinem a obzvláště, když se brání soupeřově útoku, tak je to dopadá do kurtu takřka bez rotace. Tam je také velmi velký prostor pro zlepšení, hlavně techniky úderu. Naopak z bekhendu hraje často nepříjemné obranné slajzované údery a ty patří k velmi dobrým stránkám jeho hry. Velmi silný je Petr hlavně v obraně. Doběhne, díky svému atletickému vybavení, i nemožné a hraje tím soupeřům na nervy. V tomto utkání to nemělo zásadní vliv, protože mladý soupeř také dobře běhá a sil a rozvahu na dokončení úspěšného útoku měl dost.
Lukáš je mladá naděje, ale má ve své hře také silné a slabé stránky a někdy jsou to rozdíly velmi výrazné. Jedna ze slabších stránek je servis. Vzhledem k jeho výšce a mladické výbušnosti je potřeba na tomto úderu významně zapracovat. Naučit se hrát servis také tvrdě, variovat různé druhy servisu a tak podobně. Tímto úderem si ve své hře prostě nepomůže a v jeho vysněné první lize příští rok to určitě pozná. Další slabou stránkou jeho hry je volej. V utkání se o něj několikrát pokusil a v mnoha pokusech i z jasných pozic nedostal míč do kurtu. Určitě to nebylo jen nervozitou, ale nedostatečnou herní praxí v této disciplíně. V této herní disciplíně si mohl s kvalitní obranou Petra hodně pomoci, ale bohužel to nešlo. Co má Lukáš perfektní je forhend. Je dostatečně tvrdý, umí ho hrát s velkým spinem i razantně zakončit. Tam je jeho technika velmi vyspělá. Na obouručném bekhendu je stav techniky spíše v průměru a záleží, jak stojí nohami k úderu a podle toho je výsledek. U slajzovaných bekhendů neměl v utkání žádný velký problém.
1000033
Co utkání rozhodlo? Myslím, že to byla lepší úderová technika Lukáše, který své útoky dokázal úspěšně dokončit a zklidnil v průběhu utkání svou hlavu. Dokázal zareagovat na neúspěšnost svých herních situací tak, že se vrátil k tomu nejlepšímu, co ve své hře umí. Například když mu ty voleje nešly, tak je za každou cenu nehrál. Říká se tomu flexibilita. Petr měl šanci utkání zvrátit jen tím, že by změnil styl hry, ale to mu není vlastní. Tím mu chyběl ten proslulý "plán B". Lukáš prostě obstál ve dlouhých výměnách v útoku a dokonce i v obraně. Petr měl v těchto disciplínách menší úspěšnost a to výsledek převážilo a na Lukášovu stranu. Útočná hra není totiž Petrovi vlastní.
Chlapi, super. Utkání bylo velmi pěkné, napínavé s dlouhými výměnami, takže jsme se opravdu nenudili.

Finále 1.ligy

Toto finále jsem bohužel neviděl. Ačkoliv bylo utkání o vítězství ve 2.lize jen ve dvou setech, tak se kvůli dlouhým výměnám protáhlo a já se přesunul na Slovanku na 1.ligu pozdě.
1000029
Utkání o vítěze 1.tenisové ligy se hrálo na kurtu č. 1 na Slovance. Do obou finále postoupili zkušení hráči. Štěpán Skrbek a David Beneš mají za sebou úspěšné dlouhodobé účinkování v nejvyšších patrech první ligy. Dal se očekávat vyrovnaný souboj. Štěpán je známý svou precizní hrou, moc nechybuje a je to spíše technická hra, která mu přináší úspěch. U bekhendu používá nepříjemný slajz a své údery umísťuje do kurtu velmi promyšlenou hrou. David je spíše silovější typ tenisty, který má velmi tvrdý forhend a servis na úrovni. Dokáže tlačit na soupeře i svým tvrdým bekhendem obouruč.
Když jsem se dostavil do areálu, tak Štěpán zrovna podával a David poslal nechytatelný bekhend po lajně. Nevěděl jsem, že to byl mečbol a David své utkání vyhrál výsledkem, který byl jednoznačně pro něj 6:2 6:3.

Gratuluji všem účastníkům k dosaženému výsledku a děkuji za včasné odehrání zápasů dobrý přístup k soutěži.